Homa Filter

فیلتر هوا چیست و چه نقشی در خودرو ایفا می کند

چکیده فیلتر هوا، با ممانعت از ورود ذرات آلاینده به داخل موتور و رسوب آن‌ها در بین قطعات مختلف موتور، کار روغن را که نوعی شوینده این قطعات و بخش‌های مختلف آن‌هاست ساده‌تر می‌کند و به این ترتیب عمر مفید آن‌ را افزایش می‌دهد. همچنین باید اضافه کرد آلوده بودن هوای وارد شده به موتور و ترکیب آن با سوخت، می‌تواند آسیبی جدی به پیستون‌ها، دیواره سیلندرها و سوپاپ‌ها وارد کند. این آسیب‌ها شامل زنگ‌زدگی، خوردگی و خراشیدگی قطعات ذکر شده می‌شود که هریک ممکن است آسیب به قطعه‌ای دیگر را نیز به‌دنبال داشته باشد.
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۰ بهمن
1093 بازدید

 فرآیند احتراق در موتورهای احتراقی با مشتعل شدن مخلوط سوخت و هوا تکمیل می‌شود. این مخلوط، نسبت سوخت و هوا در آن و خلوصش در فرآیند احتراق تأثیر بسیاری دارد. هرچه تناسب این مخلوط دقیق‌تر باشد تراکم آن‌ها بهتر نتیجه داده و احتراق مؤثرتر خواهد بود. اما خلوص مخلوط نیز در این امر تأثیر بسزایی دارد. این خلوص به معنای عدم وجود هرگونه آلودگی مانند ذرات معلق خاک و غبار یا حتی رطوبت است. وجود این ذرات ضمن بالابردن درصد آلایندگی خودرو، کیفیت احتراق را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین موجب آسیب جدی به برخی قطعات موتور می‌شود. پس هوا و سوخت برای داشتن خلوص مناسب باید پیش از رسیدن به محفظه احتراق یا حتی منفلید هوا، تصفیه شوند. این عمل را فیلترها انجام می‌دهند. فیلتر هوا در جایی اهمیت خود را نشان می‌دهد که بدانیم هوای موردنیاز این ترکیب از محیط اطراف پیشرانه مکش می‌شود بنابراین می‌تواند بسیار آلوده باشد. در واقع موتور مانند بدن انسان هوای موردنیاز خود برای تولید انرژی را از بیرون تنفس می‌کند. حال اگر این هوای تنفس شده، با آلودگی‌های فراوان وارد آن شود تأثیر بدی بر عملکرد و اجزای مختلفش خواهد گذاشت. مانند بدن ما که اگر در هوای آلوده نفس بکشد به غیر سرفه و تنگی نفس ممکن است با آسیب ریوی مواجه گردد. به این ترتیب فیلتر هوا در مسیر ورودی هوا به داخل محفظه مخصوص آن درون موتور قرار گرفته و از ورود این ذرات به درون موتور پیشیگیری می‌کند. در نتیجه می‌توان نقش فیلتر هوا را به این صورت بیان کرد:

  • بهبود کیفیت احتراق و در نتیجه بالا بردن راندمان موتور؛
  • پیشگیری از آسیب رسیدن به قطعات موتور در اثر ورود آلودگی‌های هوای محیط به درون آن و در نتیجه بالا بردن عمر مفید موتور و قطعات و اجزای مختلفش؛
  • کاهش درصد آلایندگی خودرو؛
  • پیشگیری از وارد آمدن هرگونه آسیب به سیستم سوخت‌رسانی خودرو؛
  • کاهش مصرف سوخت با تصفیه هوا و بهبود تزریق یا پاشش مخلوط سوخت و هوا به درون سیلندرها.